20.04.2012 10:10

Gökçeada yasta

İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhanettin Kurt hayatını kaybetti.
ÇANAKKALE’nin Gökçeada İlçesi’nde bu sabah saat 06.55’de meydana gelen tek taraflı trafik kazasında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhanettin Kurt (52) olay yerinde yaşamını yitirdi. Araçtaki İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve iki okul müdürü ise yaralandı.
Gökçeada İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhanettin Kurt, İlçe Halk Eğitim Müdürü Yavuz Güvercin ve Gökçeada Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Ünal Çetin, Gökçeada Lisesi Müdürü Tolga Sarıakçalı’nın (35) kullandığı 17 FC 755 plakalı otomobil ile müdürler seminerine katılmak üzere Çanakkale’ye gelmek için yola çıktı.

Müdürlerin bulunduğu otomobil, saat 07.15’de Gökçeada-Kabatepe seferini gerçekleştirecek olan Gökçeada 1 Feribotuna yetişmek üzere Gökçeada İlçe Merkezinden Kuzu Limanına doğru yola çıktı. Limana 1 kilometre kala bir aracın sıkıştırdığı iddia edilen Müdürleri taşıyan 17 FC 755 plakalı otomobil, yoldan çıkarak takla atmaya başladı.

Gökçeada’da 2002 yılından buyana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapan evli ve iki çocuk babası Burhanettin Kurt feci kazada olay yerinde yaşamını yitirdi. İlçe Halk Eğitim Müdürü Yavuz Güvercin, Gökçeada Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Ünal Çetin ve Gökçeada Lisesi Müdürü Tolga Sarıakçalı ise yaralandı. Yaralılar, ambulans helikopter ile Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan Halk Eğitim Müdürü Yavuz Güvercin’in durumunun ağır olduğu öğrenildi.

SEVİLEN MÜDÜRE SON GÖREV
Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'nde 2002 yılından bu yana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapan ve bugün sabah saatlerinde, kent merkezindeki müdürler toplantısına katılmak üzere yola çıktıkları otomobilin kaza yapmasıyla hayatını kaybeden Burhanettin Kurt (52) için ilçede tören düzenlendi. Gökçeada Merkez Camii'nde cuma namazının ardından yapılan törene Kurt'un ailesi ve mesai arkadaşlarının yanısıra Gökçeadalılar da yoğun katılım gösterdi. Burhanettin Kurt'un cenazesi, toprağa verilmek üzere bugün memleketi Erzurum'a gönderildi.

Aynı kazada yaralanan İlçe Halk Eğitim Müdürü Yavuz Güvercin (52), Gökçeada Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Ünal Çetin (40) ve Gökçeada Lisesi Müdürü Tolga Sarıakçalı'nın (35), Çanakkale Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

DAHA ÖNCE DE ÖLÜMLÜ KAZALAR OLMUŞTU
Gökçeada'da meydana gelen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhanettin Kurt'un ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının bir benzerinin 7 yıl önce yine aynı bölgede yaşandığı öğrenildi. Otomobiliyle ada merkezinden Kuzu Limanı'na giden Morgül Pansiyon'un sahibi Sabri Morgül (50), 25 Temmuz 2005 tarihinde yola fırlayan koyunlara çarpmamak için direksiyonu kırınca, otomobil takla attı ve hayatını kaybetti. Eşinden kalan pansiyonu işleten Fatma Morgül, "Ne acı tesadüf ki eşimin hayatını kaybettiği yerde bugün bir başka trafik kazası meydana geldi. Eşim öldüğünde yaşadığım acıyı bugün bir kez daha yaşadım. Adada başıboş gezen birçok hayvan var, sahipleri bu hayvanları terk ediyor, onlara bir barınak yaptırmıyor. Doğada yaşamını sürdüren hayvanlar da bazen kazalara neden oluyor. Benim eşimi kaybettiğim kazaya başıboş gezen hayvanlar yol açmıştı" diyerek yetkililerden bu soruna çözüm getirmelerini istedi.

Gökçeada Belediye Başkanı AK Parti'li Yücel Atalay yaz aylarında bile ilçede bu tip bir kazanın yaşanmadığını dile getirdi. Başkan Atalay, "5 bin 200 nüfusa sahip ada, bugün trafik kazası nedeniyle büyük üzüntü yaşadığı. Kış aylarında olmamız nedeniyle trafik akışı neredeyse sıfır noktasında. Adada, aralarında motosiklet, traktör ve otomobilin de bulunduğu toplam 1000'e yakın araç var, bu tür bir kaza çok fazla ziyaretçisi olan Gökçeada'nın yaz aylarında dahi tanık olmadığı bir kaza. Üzüntümüz büyük" dedi.

Bu arada, Gökçeada'da son yedi yıl içinde, pansiyon işletmecisi Sabri Morgül'ün yanısıra, Gökçeada Devlet Hastanesi Müdürü Naim Gökçe de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybederken, adada yaşayan Zihni Ataman da yaklaşık bir yıl önce motosikletiyle zeytin toplamaya gittiği sırada Şahinkaya Köyü yakınında bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Vural BOZOK- Erdem SÜREK- GÖKÇEADA- DHA