26.11.2013 16:58

Dostları Tuncel Kurtiz’i anlattı

“Ustalara Saygı”da bir hayat erbâbı
BASIN BÜLTENİDİR


Kısa bir süre önce aniden aramızdan ayrılarak milyonlarca sevenini yasa boğan Tuncel Kurtiz, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantılarında anıldı. Faruk Şüyün tarafından 9 sezondur hazırlanan etkinlik, 25 Kasım Pazartesi akşamı bütün Tuncel Kurtiz sevenleri Akatlar Kültür Merkezi’nde buluşturdu.

Dormen Tiyatrosu’nda 1959 yılında sahneyle tanıştığı günden, 27 Eylül 2013’te yaşamını yitirene kadar aktörlük yapan, seyircilerin hafızalarına unutulmaz oyunlar, filmler, diziler kazıyan Tuncel Kurtiz için hazırlanan “Ustalara Saygı”da, Kurtiz’le farklı dönemlerde yolu kesişen sanatçılar, bu “hayat erbabı”nı seyircilere daha yakından tanıttı.

Gece de Nebil Özgentürk’ün Kurtiz için hazırladığı “Bir Yudum İnsan” belgeselinden özel kurguladığı bölüm de gösterildi.

Gecede “Şeyh Bedrettin”, “Mahabharata”, “Teneke”, “Yolcu”, “Devri Süleyman” gibi oyunları, “Çirkin Kral”, “Umut”, “Otobüs”, “Kanal”, “Sürü”, “Gül Hasan”, “Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Güz Sancısı” gibi filmleri ve “Asi”, “Ezel”, “Muhteşem Yüzyıl” gibi televizyon dizilerini oyunculuğu ve sesiyle unutulmaz arasına katan sanatçının çalışmalarından görüntüler de sunuldu.